Ar naudinga trąšas išberti rudenį?

Lietuvoje labiausiai įprasta rudenį tręšti žolynus. Kai kurie ūkininkai tręšimą atideda pavasariui ir, suprantama, neišnaudoja žolynų produktyvumo. Tačiau itin kruopščiai išnaudojantys žolynų potencialą žemdirbiai pastebi, kad žolynai nuo kasmetinio intensyvaus šienavimo „pavargo“. Šioje vietoje įmonės „Arvi fertis“ trąšos NPK 5-15-25+2S ir kitos sudėtys  – tikra atgaiva augalams. Geriausia trąšas išberti dar spalio mėnesį, tačiau jei būtų galima įvažiuoti į lauką, trąšas būtų galima išberti ir lapkričio mėnesį, suprantama, daug kas priklauso nuo meteorologinių sąlygų. Drėgmės pakanka, dėl to trąšos greitai ištirps ir maisto medžiagos pasklis šaknų rizosferoje.

Rudenį išbėrus trąšas laimimas laikas pavasarį. Atšilus orams, dirvožemyje esantys mikroorganizmai labai greitai padės žolėms apsirūpinti mitybos elementais. Palikus trąšų išbėrimą pavasariui, prarandamas brangus laikas, rudenį ir žiemą „pavargusios“ žolės negaus reikiamo subalansuoto maisto medžiagų kiekio. Greičiausiai įsavins azotą, o trūkstant fosforo ir kalio, išsibalansuos fiziologiniai procesai. Žolynų tręšimas lapkričio mėnesį NPK 5-15-25+2S trąšomis žolių vegetaciją pavasarį paankstins mažiausiai savaite.

„Arvi fertis“ specialistai rekomenduoja ūkininkams trąšų normas vasariniams augalams skaičiuoti arba bent patikslinti praktiškai kiekvienam laukui. Trąšų efektyvumas tiesiogiai priklauso nuo dirvožemio struktūros, planuojamo derlingumo, dirvožemio apsirūpinimo judriu fosforu ir kaliu, dirvožemio biologinio aktyvumo ir t.t.

Antai jei dirvožemyje labai mažai judraus fosforo, jo norma didinama, o jei dirvožemis apsirūpinęs – mažinama. Tokios taisyklės rekomenduojama laikytis ir su kaliu. „Arvi fertis“ specialistai gali pasiūlyti žemdirbiams trąšas praktiškai visiems atvejams. Įvertinę laukų būklę, rekomenduojamos geriausiai aplinkos sąlygas ir augalų fiziologinius poreikius atitinkančios trąšų sudėtys.

Vasariniams kviečiams, miežiams, kukurūzams trąšas NPK 5-15-25+2S galima išberti rudenį prieš dirvos dirbimą. Suprantama, jei taikomas gilus arimas (25 cm), trąšų berti nerekomenduojama, tokiu atveju, geriau jas išberti pavasarį. Trąšas išbėrus rudenį, sutaupomas ne tik laikas pavasario darbams, bet ir augalai geriau išnaudoja maisto medžiagas.

Vokietijos agrochemijos specialistai sako, kad rudenį išbėrus ir įterpus NPK trąšas, „išbaidoma“ dalis kenkėjų, ypač spragšių. Rudenį formuojamos vagutės ir įterpiamos trąšos, o pavasarį į suformuotas vagutes sėjami kukurūzai.

 Dr.V.Paltanavičius, UAB „Arvi fertis“